Trądzik pospolity – pozbądź się problemu raz na zawsze!

Trądzik najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania, choć dotyka on również osoby w średnim wieku. W przebiegu choroby tworzą się na skórze nieestetyczne pryszcze i wągry. Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się trądziku.

Choroby skóry takie jak trądzik mogą przebiegać łagodnie lub tworzyć bolesne ropne wykwity. W zależności od rodzaju choroby wymienia się kilka podstawowych przyczyn. Nie zawsze problemem jest nieodpowiednia pielęgnacja. Jest ona jednak szczególnie ważna w przypadku skóry trądzikowej.

Trądzik pospolity – przyczyny powstawania

Trądzik jest schorzeniem wieloczynnikowym, choć najczęściej dotyka osoby ze skórą tłustą. Przyczyną powstawania zmian skórnych w wielu przypadkach są genetyczne skłonności do nadmiernego rogowacenia naskórka, a następnie namnażania bakterii Propionibacterium Acnes. W wyniku tego procesu powstają na skórze wykwity w postaci niezapalnych zmian takich jak wągry na nosie, brodzie czy czole, a także zapalne krosty i pryszcze z treścią ropną. Zmiany pojawiają się na twarzy (aż w 99% przypadków), a także plecach czy klatce piersiowej. Towarzyszą im rozszerzone pory i nadmierna produkcja sebum.

Czynniki wpływające na stan skóry

W procesie powstawania zmian trądzikowych dużą rolę oprócz skłonności genetycznych i zmian hormonalnych odgrywają też czynniki zewnętrzne. Specjaliści ustalili, że na stan skóry ma wpływ także dieta, a w szczególności duże spożycie produktów mlecznych i cukru. Ponadto trądzik pospolity mogą nasilać leki hormonalne, stres, spożycie alkoholu, a także nieodpowiednia, zbyt agresywna pielęgnacja skóry. Świadczy to o tym, że stan skóry w dużej mierze zależy od sposobu życia, a więc można samodzielnie wpłynąć na poprawę jej kondycji.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Dużą rolę w procesie leczenia zmian trądzikowych odgrywa pielęgnacja skóry. Nie może być jednak zbyt agresywna, gdyż zbyt częste złuszczanie może prowadzić do nasilenia objawów trądziku. W jaki sposób pielęgnować skórę trądzikową?

  • codzienne oczyszczanie – to najważniejszy element codziennej pielęgnacji, szczególnie wieczorem, dokładne umycie twarzy z zastosowaniem odpowiednich preparatów pomaga usunąć nadmiar sebum i kosmetyków;
  • nawilżanie – skóra trądzikowa potrzebuje regularnego nawilżania, kremy powinny być przeznaczone do skóry trądzikowej, oraz posiadać lekką konsystencję, unikaj kremów tłustych i zatykających pory;
  • maseczki oczyszczające – pamiętaj, by 1-2 razy w tygodniu dokładniej oczyścić skórę, stosuj maseczki z dodatkiem glinki, które pomagają w odetkaniu porów skóry, zabieg ten warto poprzedzić delikatnych peelingiem;
  • oczyszczanie skóry w gabinecie – jeśli ilość zmian na skórze jest duża i wypełnione są ropną treścią, warto wtedy skorzystać z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, nie wyciskaj samodzielnie krost, możesz w ten sposób dodatkowo zakazić skórę i doprowadzić do pogorszenia jej stanu;

W cięższych przypadkach konieczna okazać się może wizyta w gabinecie lekarza dermatologa. Ten w profesjonalny sposób oceni stan skóry i zleci odpowiednie leczenie. Najczęściej zmiany leczy się miejscowo z zastosowaniem maści z dodatkiem antybiotyków lub kwasu salicylowego. Czasem konieczne jest wdrożenie leków w formie doustnej.

Trądzik pospolity kojarzy się z wiekiem dojrzewania. Coraz częściej to schorzenie dotyka osoby dorosłe i wiąże się ze stresem czy nieodpowiednią dietą. Wykluczenie niektórych produktów z codziennego spożycia oraz zastosowanie specjalistycznych produktów do pielęgnacji skóry pomaga osiągnąć poprawę, bez konieczności stosowania leków farmakologicznych.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czy depilacja jest tego warta?
Czytaj Dalej

Czy depilacja jest tego warta?

Epilacja ma kilka negatywów i kilka pozytywów, więc możesz chcieć spróbować. Nie usuwa martwych komórek skóry, ale jest…
Czy podnoszenie nici boli?
Czytaj Dalej

Czy podnoszenie nici boli?

Jeśli myślisz o poddaniu się liftingowi nici, możesz się zastanawiać, czy zabieg jest bolesny. Zabieg podnoszenia nici “zrani”…