leczenie rozstępów

Kiedy zacząć leczenie rozstępów po ciąży?

Rozstępy to rodzaj podskórnych blizn, które powstają samoczynnie, gdy skóra nadmiernie się rozciąga. Jedną z najczęstszych przyczyn tworzenia się rozstępów jest ciąża. Leczenie rozstępów tak naprawdę możesz rozpocząć już od pierwszych dni ciąży, dbając o odpowiednio o skórę – nawilżając ją i natłuszczając. Na profesjonalne zabiegi przyjdzie czas po porodzie i po zakończeniu karmienia. Co warto wiedzieć o usuwaniu rozstępów laserem?

Dlaczego w trakcie ciąży powstają rozstępy?

Rozstępy to wewnętrzne uszkodzenia skóry, które przypominają blizny. Wyglądają jak wcięte smugi na skórze. Mogą być różowe, czerwone, czarne, niebieskie lub fioletowe. Zmiany te na początku są czerwone i mogą swędzieć, z czasem zmieniają kolor na biały.

Rozstępy rozwijają się, gdy skóra szybko się rozciąga. To rozciąganie faktycznie rozrywa struktury podtrzymujące środkowe i dolne warstwy skóry, przez co powstają blizny. W czasie ciąży następuje gwałtowny wzrost masy ciała, a skóra na brzuchu rozciąga się w bardzo szybkim czasie. W większości przypadków rozstępy pojawiają się w trzecim trymestrze ciąży, kiedy brzuch jest największy. Mogą również pojawić się na innych częściach ciała – piersiach, pośladkach, udach. Na powstawanie rozstępów w ciąży wpływ mają również zmiany w gospodarce hormonalnej.

Kiedy można rozpocząć leczenie rozstępów?

Jak podkreślają specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie leczenie rozstępów najlepiej rozpocząć jak najszybciej od momentu ich pojawienia się. Jednak w przypadku rozstępów spowodowanych ciążą nie jest to takie łatwe. Na zabieg możesz wybrać się dopiero po porodzie i po zakończeniu laktacji, ponieważ są to przeciwwskazania do zabiegów laserowych. Najlepiej jeśli leczenie rozpocznie się w ciągu roku od ich powstania lub zaraz po tym jak zakończysz karmienie piersią, wówczas jest największa szansa na ich całkowite usunięcie.

W trakcie ciąży i podczas karmienia piersią zadbaj o regularną pielęgnację skóry, aby ją wzmocnić i ograniczyć powstawanie rozstępów. Od pierwszych dni ciąży nie zapominaj o codziennym nawilżaniu skóry, np. przy pomocy oliwki dla dzieci lub specjalnych preparatów na rozstępy. Gdy tylko zauważysz, że na skórze zaczynają się pojawiać nieestetyczne prążki, spróbuj je delikatnie masować przynajmniej raz dziennie.

Na czym polega laserowe usuwanie rozstępów?

Przed rozpoczęciem leczenia rozstępów konieczna jest konsultacja z dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej. Nie każdy zabieg będzie działał tak samo na każdego. Specjalista dobierze metodę najlepszą dla Twojej skóry. Jedną z najskuteczniejszych opcji jest laserowe usuwanie rozstępów, które bardzo często łączy się z innymi zabiegami medycyny estetycznej dla wzmocnienia efektów. Pomocniczo do zabiegów laserowych stosuje się terapię światłem LED, karboksyterapię lub mezoterapię igłową.

Laser na rozstępy złuszcza powierzchnię skóry poprzez jej podgrzanie i odparowanie. Laser w ten sposób stymuluje produkcję kolagenu, który uległ uszkodzeniu podczas ciąży. Stymuluje też wytwarzanie elastyny i pogrubia warstwę naskórka. Laseroterapia wpływa też leczniczo na rozszerzone naczynia krwionośne oraz wyrównuje koloryt skóry. Leczenie rozstępów laserem prowadzi do ich maksymalnej redukcji. Zostają wyraźnie spłycone, a ich kolor z zabiegu na zabieg coraz bardziej przypomina otaczającą skórę. Skuteczne leczenie rozstępów wymaga zwykle wykonania serii 4-8 zabiegów w kilkutygodniowych odstępach. Nie zawsze udaje się usunąć rozstępy całkowicie, ale laseroterapia sprawia, że stają się one znacznie mniej widoczne niż przed zabiegiem.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia rozstępów, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czy depilacja jest tego warta?
Czytaj Dalej

Czy depilacja jest tego warta?

Epilacja ma kilka negatywów i kilka pozytywów, więc możesz chcieć spróbować. Nie usuwa martwych komórek skóry, ale jest…
Skutki uboczne depilacji laserowej
Czytaj Dalej

Skutki uboczne depilacji laserowej

Laserowe usuwanie włosów jest szybkim procesem, ale istnieją pewne skutki uboczne, o których należy wiedzieć. Należą do nich…