Skutki uboczne depilacji laserowej

Skutki uboczne depilacji laserowej

Laserowe usuwanie włosów jest szybkim procesem, ale istnieją pewne skutki uboczne, o których należy wiedzieć. Należą do nich bezpłodność, oparzenia, krwawienie i blizny. Najlepiej jest współpracować z dermatologiem, który rozumie różne potrzeby Twojej skóry i jak bezpiecznie używać lasera.

Niepłodność

Podczas gdy niektórzy ludzie wierzą, że depilacja laserowa może powodować niepłodność, w rzeczywistości nie jest to przypadek. Lasery używane do usuwania włosów wpływają tylko na górne warstwy skóry, a nie na inne organy, takie jak jajniki. Gdyby niepłodność była problemem, leczenie laserowe nigdy nie byłoby oferowane w tych prywatnych obszarach. Dlatego zaleca się, aby zabiegi wykonywał profesjonalista. W ten sposób można zagwarantować swoje bezpieczeństwo i że nie będzie szkodliwych skutków ubocznych dla płodności.

Laserowe usuwanie włosów jest bezpieczne dla większości ludzi, tak długo jak procedura jest wykonywana przez wyszkolonego profesjonalistę. Istnieją jednak pewne zagrożenia, w tym pęcherze i drobne oparzenia. Przed poddaniem się zabiegowi depilacji laserowej należy zapoznać się ze wszystkimi związanymi z nim zagrożeniami. Niepłodność jest jednym z potencjalnych efektów ubocznych zabiegu, ale w większości przypadków nie jest on poważny.

Podczas gdy większość klinik laserowych wykonuje depilację laserową dla kobiet, niewiele z nich robi to dla mężczyzn. Wynika to z faktu, że depilacja laserowa nie wpływa na funkcje erekcji ani na męską płodność. Jednak sam proces usuwania włosów jest całkowicie bezpieczny dla mężczyzn, ponieważ celuje on jedynie w pigmenty w obrębie skóry. Innymi słowy, lasery nie mają wpływu na jajniki lub inne części ciała. Ponadto nie ma dowodów na to, że zabiegi laserowe powodują niepłodność.

W przypadku wystąpienia reakcji niepożądanej należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. U niektórych osób po depilacji laserowej występuje zwiększone ryzyko infekcji. Jednak większość skutków ubocznych można leczyć w domu. Niemniej jednak, należy unikać depilacji laserowej, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie ma wystarczających badań na temat wpływu zabiegu laserowego na nienarodzone dziecko.

Oparzenia

Laserowe usuwanie włosów może powodować oparzenia skóry. Oparzenia te mogą być tymczasowe lub trwałe, ale nadal są uważane za poważne i powinny być natychmiast leczone. Aby zminimalizować ryzyko powstania blizn, zabiegi depilacji laserowej powinny być wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów. Podczas gdy najlepszą opcją leczenia łagodnego urazu oparzeniowego związanego z depilacją laserową jest zażycie paracetamolu lub ibuprofenu, w przypadku bardziej poważnego oparzenia należy skonsultować się z medycznie wyszkolonym specjalistą. Lekarz oceni ciężkość oparzenia i zaleci odpowiednie leczenie.

W przypadku oparzenia ważne jest, aby potraktować dotknięte miejsce maścią okluzyjną, aby chronić skórę przed zakażeniem. Zastosowanie miejscowo kremu z antybiotykiem może również pomóc w gojeniu się oparzonego miejsca. Po zakończeniu leczenia należy zadbać o skórę otaczającą oparzenie, aby uniknąć dalszych urazów.

Oparzenia są rzadkimi skutkami ubocznymi depilacji laserowej, ale niektóre osoby ich doświadczają. Większość z nich jest jednak łagodna i nie utrzymuje się długo. W niektórych przypadkach może wystąpić paradoksalny wzrost włosów w leczonym obszarze lub w jego okolicach. Dodatkowo, zabieg laserowy może pozostawić Ci skorupiasty strupek. Należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpi któryś z tych efektów ubocznych, zwłaszcza jeśli zabieg pozostawił u Ciebie dużą ilość blizn.

Zawsze powinieneś poinformować swojego lekarza zajmującego się laserem o wszelkich możliwych efektach ubocznych po zabiegu. Pozwoli mu to dostosować ustawienia zabiegu lub podjąć natychmiastowe działania w celu schłodzenia dotkniętego obszaru. Pozwoli to zapobiec lub zminimalizować oparzenie i zmniejszyć jego dotkliwość. Lekarz umówi się również na wizytę, aby sprawdzić stan Twojej skóry po zabiegu. Jeśli masz jakiekolwiek obawy lub pytania, natychmiast zadzwoń do kliniki i umów się na drugą wizytę.

Krwawienie

Laserowe usuwanie włosów nie jest pozbawione ryzyka. Chociaż istnieje bardzo niewiele trwałych skutków ubocznych, niektórzy ludzie mogą doświadczyć tymczasowego krwawienia lub podrażnienia. Zwykle znika to w ciągu dnia lub dwóch. W niektórych przypadkach dermatolog może przepisać miejscowe środki znieczulające, aby pomóc zminimalizować dyskomfort. Zimne kąpiele i okłady z lodu są również pomocne w zmniejszeniu ewentualnego obrzęku.

Krwawienie jako efekt uboczny nie jest tak częste, jak mogłoby się wydawać. Jednak większość osób doświadcza zaczerwienienia i obrzęku w obszarze zabiegowym przez okres do jednej godziny po zabiegu. U niektórych osób może również wystąpić hiperpigmentacja lub hipopigmentacja. W rzadkich przypadkach może wystąpić krwawienie lub pęcherze.

Większość pacjentów odczuwa minimalny dyskomfort po zabiegu depilacji laserowej. W rzadkich przypadkach może jednak wystąpić łagodne oparzenie słoneczne. Reakcja ta ustępuje jednak w ciągu kilku godzin. Poza tym zabieg nie powoduje powstania otwartej rany, więc ewentualny dyskomfort jest minimalny.

Niektóre osoby doświadczają niewielkiego krwawienia jako efektu ubocznego depilacji laserowej, ale jest ono zazwyczaj tymczasowe. Przed poddaniem się zabiegowi depilacji laserowej najlepiej jest wykonać test płatkowy. Dermatolog będzie mógł określić, czy ten efekt uboczny jest normalny. Należy również omówić ryzyko i korzyści związane z depilacją laserową z dermatologiem przed podjęciem decyzji o poddaniu się jej.

Innym efektem ubocznym depilacji laserowej jest przebarwienie skóry. Dzieje się tak, ponieważ promienie lasera uszkadzają komórki w skórze. Uszkodzenie to prowadzi do zaczerwienienia i obrzęku. Kiedy to się dzieje, bakterie mogą przejąć obszar i spowodować infekcje.

Blizny

Było wiele przypadków, w których kobiety zostały z bliznami po przejściu zabiegów depilacji laserowej. Jeden z takich przypadków dotyczył 50-letniej kobiety, która została przyjęta do Washington Hospital Center po poddaniu się zabiegowi usunięcia zmarszczek. Lekarz, który ją badał, powiedział, że jej obrażenia przypominały te z poparzenia kwasem. Inny przypadek dotyczył kobiety w wieku 30 lat, która wydała 10 000 dolarów na kosmetyczne zabiegi laserowe w Północnej Wirginii i skończyła ze szpecącymi bliznami.

Innym częstym efektem ubocznym depilacji laserowej jest przebarwienie skóry. Jest to spowodowane uszkodzeniem ciemnej skóry przez promienie lasera. Nie jest to szczególnie poważny efekt uboczny, ale może upłynąć trochę czasu zanim całkowicie zaniknie. Osoby o ciemniejszej skórze mogą mieć przebarwienia skóry przez kilka miesięcy po zabiegu. Chociaż depilacja laserowa jest bezpieczną procedurą, ważne jest, aby wybrać doświadczonego praktyka, aby uniknąć tych skutków ubocznych. Niedoświadczony praktyk może nie stosować prawidłowych ustawień lub używać niewłaściwych wiązek laserowych, co powoduje większe ryzyko powstania blizn.

Jeśli obawiasz się, że po zabiegu depilacji laserowej pozostały Ci trwałe blizny, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Jeśli to możliwe, umów się na test płatkowy i plan leczenia, aby lekarz mógł się upewnić, że jesteś dobrym kandydatem do depilacji laserowej. Nie zapominaj również o odpowiedniej pielęgnacji skóry po depilacji laserowej, aby zminimalizować ryzyko powstania blizn.

Chociaż blizny po depilacji laserowej są bardzo rzadkie, może wystąpić przebarwienie skóry, zaczerwienienie lub obrzęk do tygodnia po zabiegu. Po zabiegu ważne jest, aby nie wystawiać leczonego obszaru na działanie promieni słonecznych. Spowoduje to dodatkowe uszkodzenie skóry i może spowodować powstanie nowych blizn. Należy również unikać palenia papierosów i stosowania produktów do pielęgnacji skóry z kwasem glikolowym i retinoidami. Nie należy również stosować makijażu na dotkniętym obszarze do czasu zakończenia zabiegu.

Trwałe zmiany koloru skóry

Laserowe usuwanie włosów może spowodować trwałe zmiany koloru skóry. Jeśli masz ciemniejszy odcień skóry, powinieneś skonsultować się z dermatologiem, aby omówić najlepsze sposoby rozjaśnienia skóry przed zabiegiem. Ważne jest również, aby unikać kremów wybielających skórę, woskowania i skubania, ponieważ mogą one zakłócić pracę mieszków włosowych. Należy również unikać ciąży, jeśli planuje się depilację laserową.

Ponieważ lasery są przyciągane przez melaninę we włosach i skórze, mogą powodować zmiany koloru skóry u osób o ciemniejszej karnacji. Jeśli użyta zostanie niewłaściwa długość fali, ta zmiana pigmentacji może być niepożądana, a nawet może spowodować blizny i trwałą pigmentację. Jednak przy prawidłowym stosowaniu, depilacja laserowa może dać bardziej wyrównany koloryt skóry i cerę wolną od piegów.

Trwałe zmiany koloru skóry po depilacji laserowej są rzadkim efektem ubocznym. U niektórych osób może jednak wystąpić skorupa skóry w obszarze poddanym zabiegowi. Może to prowadzić do powstania blizn, dlatego ważne jest, aby odpowiednio zadbać o obszar po zabiegu, aby zapobiec takim problemom. Ponadto u osób o jaśniejszej skórze może wystąpić zmiana koloru skóry, ale z reguły zanika ona z czasem.

W przeszłości depilacja laserowa nie była uważana za bezpieczną dla osób o ciemniejszej skórze. Wynikało to z faktu, że starsze lasery nie potrafiły rozróżnić melaniny w skórze i mieszku włosowym. Osoby o ciemniejszej skórze miały zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak ciemne plamy i pęcherze. Ale te zagrożenia są dziś zmniejszone dzięki rozwojowi inteligentniejszych laserów. Lasery te mogą również pracować na typach skóry o szerszym zakresie pigmentacji.

W rzadkich przypadkach po depilacji laserowej może wystąpić hiperpigmentacja. Jednak w większości przypadków zmiany są tymczasowe i znikną w ciągu dwóch do trzech miesięcy. Chociaż jest to mało prawdopodobne u wszystkich pacjentów, ważne jest, aby unikać ekspozycji na słońce i używać kremów z filtrem o szerokim spektrum działania, aby zapobiec hiperpigmentacji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Co to jest depilacja woskiem?
Czytaj Dalej

Co to jest depilacja woskiem?

Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest depilacja woskiem, to dobrze trafiłeś. Jest to bezpieczny, szybki i łatwy sposób na…