Laserowe usuwanie włosów jest niechirurgicznym zabiegiem, w którym wyszkolony technik wprowadza mały drut do mieszka włosowego. Drut przesyła prąd elektryczny do korzenia włosa, który go zabija. Jednak niektórzy eksperci obawiają się niebezpieczeństwa związanego z prądem elektrycznym podczas ciąży, ponieważ płyn owodniowy jest przewodnikiem elektryczności. Dodatkowo, proces elektrolizy lub depilacji laserowej powoduje podrażnienie lub obrzęk skóry. Co więcej, skóra kobiet w ciąży jest bardziej wrażliwa na ból. W związku z tym ból może być silniejszy niż normalnie.
Nie ma wystarczających dowodów na to, że depilacja laserowa jest bezpieczna w czasie ciąży
Podczas gdy depilacja laserowa jest popularnym zabiegiem dla kobiet, które chcą usunąć niechciane włosy, należy wiedzieć, że nie jest ona całkowicie bezpieczna dla kobiet w ciąży. Podczas gdy FDA nie reguluje ściśle tego typu procedury podczas ciąży, większość lekarzy zaleca, aby oczekujące matki czekały do czasu po porodzie. Na szczęście istnieje wiele opcji dla kobiet, które chcą pozbyć się niechcianych włosów bez ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.
Ciąża to czas zmian w ciele kobiety, a nawet odrobina dodatkowych włosów może utrudnić wykonywanie wielu czynności. Hormony ciążowe mogą powodować, że włosy rosną grubsze i w nietypowych miejscach. Na szczęście hormony te są tylko tymczasowe, a włosy powinny wrócić do normalnego cyklu wzrostu w ciągu sześciu miesięcy. Depilacja laserowa w ciąży jest zwykle uważana za bezpieczną dla kobiet karmiących, ale przed poddaniem się depilacji laserowej należy skonsultować się z lekarzem.
Ciąża może również sprawić, że skóra będzie przebarwiona i hiperpigmentowana. Może to utrudnić laserowi namierzenie mieszka włosowego. Oznacza to, że pozbycie się włosów może wymagać większej liczby sesji. Ponadto, dodatkowe hormony uwalniane przez organizm w czasie ciąży mogą zakłócić cykl wzrostu włosów, co może sprawić, że zabiegi laserowe będą mniej skuteczne.
Ze względu na ten brak informacji, depilacja laserowa powinna być unikana przez kobiety w ciąży. Procedura trwa zazwyczaj około dwudziestu minut i wymaga kilku sesji. Jednak czas pomiędzy zabiegami będzie zależał od leczonego obszaru i będzie się różnił. Jednak średni czas pomiędzy sesjami wynosi od czterech do sześciu tygodni. I nawet jeśli zdecydujesz się na zabieg, upewnij się, że zaplanujesz kilka zabiegów przed ciążą.
Jedną z ważnych rzeczy do zapamiętania jest to, że zabieg jest bolesny. Możesz jednak wcześniej użyć żelu znieczulającego, który zmniejszy Twój dyskomfort. Ponadto, klinicysta będzie nosił okulary ochronne podczas zabiegu, aby chronić swoje oczy przed światłem lasera. Dodatkowo, skóra będzie musiała być napięta podczas zabiegu. Kiedy laser przechodzi przez skórę, odparowuje włosy. Może wystąpić słaby zapach spalonych włosów. Cała procedura może trwać około godziny.
Istnieje ryzyko trwałego uszkodzenia pigmentacji skóry
Kobiety w ciąży powinny rozważyć bezpieczeństwo depilacji laserowej przed poddaniem się zabiegowi. Chociaż nie ma dowodów naukowych sugerujących, że depilacja laserowa w czasie ciąży jest niebezpieczna, kobiety, które niedawno miały depilację laserową powinny omówić procedurę z lekarzem. Podczas ciąży skóra przechodzi liczne zmiany, w tym zmiany hormonów. W tym czasie pigmentacja skóry jest nieprzewidywalna, co utrudnia zabiegi laserowe. Dodatkowo skóra jest bardziej wrażliwa na depilację laserową.
Nie jest zalecana przed cesarskim cięciem
Kobiety w ciąży nie powinny poddawać się depilacji laserowej, elektrolizie, woskowaniu ani innym podobnym zabiegom przed planowanym cesarskim cięciem. Zabieg ten może podrażnić skórę, a nawet wywołać infekcję. Ponadto zabieg ten nie jest bezpieczny dla niemowląt.
Podczas ciąży poziom hormonów nie jest prawidłowo regulowany. Może to prowadzić do wielu skutków ubocznych, w tym zwiększonego krwawienia. Ważne jest, aby unikać depilacji laserowej, ponieważ powinnaś skupić się na powrocie do zdrowia po porodzie. Chociaż może Cię kusić idea gładkiego ciała, nie jest to zalecane.
Kobiety w ciąży powinny najpierw skonsultować się z lekarzem, aby omówić swoje możliwości. Większość lekarzy zgadza się, że najlepiej jest odłożyć depilację laserową do czasu po porodzie. Wynika to z faktu, że poziom hormonów kobiety znacznie się zmienia podczas ciąży. Ponadto nie ma wystarczających danych, aby potwierdzić, że depilacja laserowa jest bezpieczna podczas ciąży.
Jeśli zdecydowałaś się na depilację laserową przed ciążą, powinnaś rozpocząć zabieg przed terminem porodu. W zależności od obszaru, który ma być poddany zabiegowi, będziesz potrzebowała wielu sesji. Ogólnie zaleca się, aby pomiędzy zabiegami odczekać od czterech do sześciu tygodni. Jeśli jednak miałaś już wcześniej zabieg, powinnaś koniecznie omówić to ze swoim lekarzem.
Chociaż nie ma badań dotyczących tego, czy depilacja laserowa jest bezpieczna w czasie ciąży, lekarze zalecają, aby poczekać do czasu po porodzie, kiedy poziom hormonów wróci do normy. Ciało potrzebuje kilku miesięcy po porodzie, aby wrócić do równowagi. Ponadto ciała kobiet w ciąży są niezwykle wrażliwe, mają zwiększony dopływ krwi i podwyższony poziom hormonów. Co więcej, ich skóra rozciąga się wraz ze wzrostem dziecka, więc stają się bardziej wrażliwe na ból. Nawet krem znieczulający może nie wystarczyć, aby złagodzić ból.
Nie jest zalecany w ostatnim trymestrze ciąży
Jeśli rozważasz poddanie się depilacji laserowej, możesz zastanawiać się, czy jest to bezpieczne dla Ciebie, gdy jesteś w ciąży. Istnieją pewne zagrożenia i należy unikać zabiegów laserowych w tym czasie. Niektóre z tych procedur mogą uszkodzić nienarodzone dziecko. Na szczęście istnieją inne metody, które są bezpieczne dla kobiet w czasie ciąży.
Ważne jest, aby upewnić się, że wybierasz wykwalifikowanego i wyszkolonego technika laserowego, który ma na sobie odpowiedni sprzęt ochronny. Dodatkowo, należy skonsultować się z dostawcą opieki zdrowotnej przed uzyskaniem depilacji laserowej, gdy jesteś w ciąży. Istnieją również pewne hormony, które mogą wpływać na wzrost włosów. Nadmiar włosów wypadnie jednak po porodzie.
Kobiety w ciąży często doświadczają nadmiernego wzrostu włosów, a u niektórych mogą nawet pojawić się nowe włosy w miejscach wcześniej pozbawionych włosów. Dlatego wielu lekarzy zaleca, aby kobiety w ciąży nie poddawały się w tym czasie depilacji laserowej. Dzieje się tak, ponieważ depilacja laserowa powoduje termiczne uszkodzenie mieszków włosowych, co hamuje ich wzrost. Może również opóźnić wzrost włosów, ale nie wiadomo, czy zaszkodzi to nienarodzonemu dziecku.
Ciąża może być trudna dla organizmu i może powodować wahania nastroju, zmęczenie i nieestetyczne owłosienie. Skóra wokół Twojego dziecka jest bardziej wrażliwa, a włoski mogą rosnąć łatwiej niż normalnie. Posiadanie niechcianych włosów na twarzy, piersiach i brzuchu w czasie ciąży może być niekomfortowe, dlatego większość lekarzy nie zaleca depilacji laserowej w czasie ciąży.
Jeśli planujesz poddać się depilacji laserowej podczas ciąży, najlepiej rozpocząć procedurę na długo przed ostatnim trymestrem. Cały proces będzie wymagał kilku sesji, a odstęp między nimi powinien wynosić od czterech do sześciu tygodni. O ile masz odpowiedni czas na regenerację po ciąży, powinnaś być w stanie wznowić depilację laserową ponownie po urodzeniu dziecka.
Podobne tematy