Czego się spodziewać po pierwszym peelingu lub depilacji

Czego się spodziewać po pierwszym peelingu lub depilacji

Jeśli myślisz o uzyskaniu peelingu lub depilacji, możesz zastanawiać się, czego się spodziewać. Ten artykuł obejmuje kilka najważniejszych aspektów tej procedury. Obejmuje to proces gojenia po peelingu oraz to, jak peelingi chemiczne wpływają na Twoją skórę. Dowiesz się również, czego możesz się spodziewać, gdy będziesz miała swój pierwszy peeling. Po peelingu należy użyć kremu nawilżającego, aby ułatwić regenerację.

Czego się spodziewać po pierwszym peelingu lub depilacji

Po pierwszym peelingu lub depilacji powinnaś spodziewać się, że Twoja skóra będzie nieco wrażliwa i zaczerwieniona przez około dwa tygodnie. Skóra może również nadal łuszczyć się lub skorupkować przez kilka miesięcy, zwłaszcza jeśli ćwiczysz lub mieszkasz w gorącym klimacie. W tym czasie należy unikać pływania i silnego pocenia się.

Przed pierwszym peelingiem lub depilacją należy porozmawiać z lekarzem o tym, czego można się spodziewać. Lekarz zapyta cię o twoją przeszłość medyczną, leki i wszelkie zabiegi kosmetyczne, które miałaś wykonane. Zbada również Twoją skórę i określi rodzaj peelingu, który będzie działał dla Twoich potrzeb. W zależności od stanu skóry lekarz określi, jak głęboki powinien być peeling. Będziesz chciała również omówić swoje oczekiwania i ewentualne ryzyko, które jesteś w stanie zaakceptować.

Przez kilka pierwszych dni po zabiegu nie powinnaś przebywać na słońcu. Chociaż następnego dnia powinnaś być w stanie wrócić do pracy lub zabawy, pamiętaj, aby przez kilka dni unikać intensywnych ćwiczeń. W tym czasie skóra powinna być jak najbardziej sucha, ponieważ może być wrażliwa na światło słoneczne. Musisz też codziennie stosować filtr SPF.

Jeśli miałaś wcześniej zabieg kosmetyczny, powinnaś odczekać kilka dni przed wykonaniem peelingu. Ważne jest, aby używać kremu nawilżającego, aby zapobiec wysuszeniu i swędzeniu. Należy również pamiętać o piciu dużej ilości wody.

Po pierwszym peelingu lub depilacji, Twoja skóra będzie sucha i łuszcząca się przez około 3 do 5 dni. Nie należy skubać złuszczonej skóry, ponieważ może to spowodować dalsze podrażnienia i infekcje. W idealnym przypadku złuszczanie zakończy się w ciągu trzech do czterech dni, ale może to potrwać do pięciu dni.

Niektóre obszary będą się łuszczyć bardziej niż inne, ale jest to normalne i nie oznacza, że jest problem z gojeniem. Po tygodniu możesz wrócić do normalnej pielęgnacji skóry. Pamiętaj tylko, że najlepiej unikać ostrych produktów przez kilka tygodni po zabiegu.

Po pierwszym peelingu lub depilacji możesz odczuwać pewne mrowienie lub pieczenie. Może też pojawić się delikatne zaróżowienie, ale ostatecznie zniknie. Jeśli masz mocniejszy peeling, skóra może pozostać różowa przez kilka dni. Jeśli zamierzasz przebywać na zewnątrz przez kilka dni po zabiegu, pamiętaj o zastosowaniu filtrów przeciwsłonecznych, aby zapobiec zaczerwienieniu i swędzeniu.

W zależności od rodzaju wykonywanego peelingu chemicznego, należy pamiętać, że uzyskanie pożądanych rezultatów może wymagać kilku zabiegów. Jednak większość osób zauważa pewną poprawę już po pierwszym zabiegu. Będziesz zaskoczona tym, o ile lepiej wygląda Twoja skóra po kilku zabiegach.

Proces gojenia po peelingu

Gojenie po peelingu jest ważną częścią procesu regeneracji po peelingu lub depilacji. Peelingi chemiczne usuwają zewnętrzną warstwę skóry, co może powodować blizny. Dobry krem nawilżający pomoże skórze się zagoić. W tym czasie skóra będzie wyglądać bardziej miękko i jaśniej.

W zależności od rodzaju peelingu chemicznego, który otrzymujesz, Twoja skóra będzie się złuszczać na różnych poziomach. Peelingi TCA, Mandelic, Azeleic, Salicylic i Jessner mogą powodować różne poziomy złuszczania. Wyższe stężenie kwasu spowoduje większe złuszczanie.

W tym czasie możesz być zachęcany do unikania intensywnych ćwiczeń i nadmiernego pocenia się. Nowa skóra będzie przez kilka dni bardziej wrażliwa na słońce, dlatego ważne jest, aby chronić ją w jak największym stopniu. Należy również stosować filtr SPF każdego dnia, zwłaszcza w pierwszych dniach. Twój dermatolog będzie w stanie dać Ci zalecenia dotyczące najlepszej pielęgnacji skóry, aby nie powodować dodatkowych problemów.

Po peelingu musisz trzymać się z dala od wszelkich produktów zawierających składniki aktywne, takie jak kwas glikolowy lub kwas salicylowy. Ważne jest również, aby nie golić leczonego obszaru przez co najmniej 24 godziny. Nie należy również kierować suszarki do włosów na dotknięty obszar. Ciepło może spowodować zaczerwienienie, obrzęk i hiperpigmentację.

Jeśli obawiasz się o swoje zdrowie, możesz rozważyć wykonanie badania krwi przed poddaniem się peelingowi fenolowemu. Jeśli nie jesteś pewna ryzyka związanego z fenolem, możesz skonsultować się z dermatologiem lub chirurgiem plastycznym.

Po wykonaniu peelingu ważne jest, abyś stosowała niekomedogenny krem nawilżający. Pomoże to Twojej skórze w regeneracji i zmniejszy ryzyko infekcji i zaczerwienienia. Ponadto, należy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce i nadmiernego ciepła przez co najmniej pierwszy tydzień po zabiegu. Należy również nosić kapelusz z szerokim rondem i codziennie stosować krem z filtrem.

Czas gojenia po peelingu zależy od rodzaju i siły peelingu. W ciągu pierwszych trzech do czterech dni po zabiegu może wystąpić wrażliwość lub łuszczenie się skóry. Jeśli skóra złuszcza się przedwcześnie, może to mieć negatywny wpływ na proces gojenia. Złuszczanie powinno zakończyć się po trzech do czterech dniach, ale może trwać nawet pięć dni.

Przed wykonaniem peelingu lub depilacji należy skonsultować się z dermatologiem i przejrzeć swoją historię medyczną. Lekarz prawdopodobnie zada Ci pytania dotyczące leków i innych zabiegów kosmetycznych, którym poddawałaś się w przeszłości. Lekarz zbada Twoją skórę, aby określić, jaki rodzaj peelingu jest dla Ciebie najlepszy. Lekarz weźmie również pod uwagę Twoje osobiste motywacje do zabiegu i Twoje oczekiwania. Ważne jest, aby mieć realistyczne oczekiwania i jasne zrozumienie ryzyka.

Po peelingu lub depilacji, Twoja skóra będzie wyglądała na czerwoną i pokrytą strupami przez dwa do czterech tygodni. Po tygodniu powinno być możliwe wznowienie regularnej pielęgnacji skóry. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu ostrych produktów na skórze poddanej zabiegowi.

Wpływ peelingów chemicznych na skórę

Peelingi chemiczne mogą przynieść wiele korzyści, ale należy je stosować ostrożnie. Osoby, które mają ciemną skórę są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia przebarwień pozapalnych po zastosowaniu peelingu chemicznego, dlatego dermatolog może zalecić mniej agresywny peeling dla tego typu skóry. Lekarz może również zalecić mniej agresywny peeling, jeśli w przeszłości występowały u Ciebie nieprawidłowe blizny lub dodatkowe zabarwienie w bliznach. Dodatkowo, osoby o ciemniejszej skórze mogą przyjmować pewne leki, które mogą sprawić, że będą bardziej wrażliwe na te procedury.

Jeśli poddajesz się peelingowi chemicznemu, powinnaś unikać bezpośredniego światła słonecznego i nadmiernego ciepła przez pierwsze pięć dni po zabiegu. Należy również stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania oraz ochronny krem nawilżający. Najlepiej używać kremu z filtrem SPF 50+, aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia lub łuszczenia się skóry. Ponadto, należy unikać woskowania lub dermabrazji na dotkniętych obszarach przez co najmniej siedem do dziesięciu dni po zabiegu.

Po peelingu chemicznym skóra może być przez kilka dni zaczerwieniona lub sucha. Jest to normalne i poprawi się po kilku dniach. Po peelingu możesz stosować chłodne okłady lub balsam, aby ukoić dotkniętą skórę. Należy jednak unikać nadmiernego wysuszania skóry po peelingu chemicznym, ponieważ może to prowadzić do podrażnień. Po peelingu można również zastosować kosmetyki, aby zakryć zaczerwienienie.

U niektórych osób po peelingu chemicznym mogą pojawić się blizny. Nie jest to częste, ale niektórzy ludzie mogą być bardziej podatni na blizny niż inni. Blizny mogą być trwałe, ale mogą być skutecznie leczone przy odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli martwisz się o peeling chemiczny, powinieneś skonsultować się z dermatologiem. Będzie on w stanie podpowiedzieć Ci odpowiednie produkty, które należy stosować po zabiegu.

Peelingi chemiczne są zazwyczaj wykonywane poprzez nałożenie na skórę roztworu chemicznego. Roztwór ten może szczypać i być nieprzyjemny. Przed wykonaniem peelingu dermatolog może zastosować środek neutralizujący na dany obszar. W większości przypadków peelingi chemiczne obejmują cały obszar za jednym razem. Jednak głębsze peelingi chemiczne mogą być wykonywane w małych częściach, aby Twój dermatolog mógł monitorować proces.

Przed wykonaniem peelingu chemicznego należy przejrzeć swoją historię medyczną i omówić wszelkie przyjmowane leki. Powinieneś ujawnić wszelkie historie blizn, zdjęć rentgenowskich twarzy, lub zimnych blizn. W niektórych przypadkach dermatolog może przepisać antybiotyki lub leki przeciwwirusowe, aby pomóc przygotować skórę do zabiegu. Ponadto należy omówić swoje oczekiwania i motywację do wykonania peelingu.

Peelingi chemiczne mogą poprawić wygląd skóry. Roztwór chemiczny usuwa warstwy skóry, aby odsłonić jaśniejszą, zdrowszą skórę. Mogą one również pomóc w poprawie wyglądu skóry uszkodzonej przez słońce.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak szybko pozbyć się cellulitu
Czytaj Dalej

Jak szybko pozbyć się cellulitu

Jeśli masz dość patrzenia na swoje zwiotczałe nogi i próbowałaś już wszystkiego innego, aby schudnąć, istnieje szybki sposób…
Czy opalanie ukrywa cellulit?
Czytaj Dalej

Czy opalanie ukrywa cellulit?

Jeśli masz cellulit, możesz się zastanawiać, czy opalanie może pomóc go ukryć. Samo opalanie nie ukryje cellulitu, ale…