Zanim pójdziesz pod nóż po nici liftingujące, powinnaś wiedzieć kilka rzeczy o procesie rekonwalescencji. Nici powodują zasinienie i obrzęk oraz mogą pozostawić wgłębienie na twarzy. Może też wystąpić pewna tkliwość i napięcie po zabiegu. Są one jednak stosunkowo niewielkie i niemal natychmiast można wrócić do normalnych czynności. Mimo że może wystąpić obrzęk i zasinienie, po zabiegu nie będą widoczne szwy.
Unikanie mimiki twarzy
Po poddaniu się zabiegowi z użyciem nici liftingujących ważne jest, aby przez kilka tygodni unikać wykonywania mimiki twarzy. Może to prowadzić do powikłań i powodować dyskomfort. Unikanie mimiki twarzy po zabiegu może również pomóc w utrzymaniu pożądanych rezultatów. W trakcie procesu rekonwalescencji najlepiej jest unikać wykonywania różnych wyrazów twarzy.
Wzięcie gorącego prysznica lub kąpieli po zabiegu podnoszenia nici może spowodować wzrost ciśnienia krwi. Aby je obniżyć, można przez kilka dni unikać długotrwałej ekspozycji na ciepło. Zamiast kąpieli w parnej wannie lub opalania się, wybierz letnią wodę. Pamiętaj również o tym, aby pić dużo wody. Pomoże to utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi i zapewni Ci nawodnienie.
Unikanie żucia
W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu z użyciem nici liftingujących należy unikać żucia czegokolwiek stałego. Żucie gumy lub stałych pokarmów zwiększa szanse na zwichnięcie nici. Należy również unikać palenia papierosów i alkoholu, ponieważ wpływają one na reakcję gojenia. Należy również powstrzymać się od aktywności fizycznej, takiej jak treningi i forsowne ruchy twarzy.
Po zabiegu doświadczysz pewnego bólu i obrzęku. Jednak większość z tych efektów ubocznych ustępuje w ciągu kilku dni. Niektórzy pacjenci wykonujący lifting za pomocą nici odczuwają pewne zasinienia i odrętwienia. Jest to normalne i może być zminimalizowane poprzez oblodzenie okolicy po zabiegu. Aby uniknąć dalszych skutków ubocznych, należy unikać forsownych zajęć przez co najmniej trzy dni.
Należy również unikać przyjmowania leków rozrzedzających krew i suplementów diety. Mogą one podnieść ciśnienie krwi. W ciągu pierwszych kilku tygodni po zabiegu można powrócić do lekkich ćwiczeń i lekkiej aktywności seksualnej. Pełny powrót do zdrowia po zabiegu liftingu nie powinien trwać dłużej niż tydzień. Po tym czasie można powrócić do normalnego życia seksualnego.
Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami przekazanymi przez chirurga plastycznego. Należy również unikać picia alkoholu i palenia papierosów po zabiegu. Alkohol i palenie odwadniają skórę i zakłócają działanie środka znieczulającego. Palenie jest kolejną powszechną czynnością, która podnosi ciśnienie krwi. Nikotyna i inne substancje chemiczne zawarte w papierosach zwężają naczynia krwionośne i utrudniają skuteczny przepływ substancji odżywczych do skóry.
Unikanie sauny
Jeśli właśnie poddałaś się liftingowi nici, ważne jest, abyś unikała gorących kąpieli i sauny przez trzy tygodnie po zabiegu. W tym okresie należy również unikać alkoholu i palenia papierosów. Substancje te mogą odwodnić skórę i zakłócić działanie środka znieczulającego. Ponadto, należy unikać produktów na bazie aspiryny przez ten okres czasu. Stosowanie takich produktów może doprowadzić do niepotrzebnego krwawienia i innych powikłań po zabiegu. Należą do nich Ibuprofen, Neurofen i Naproxen/Naprogesic.
Po całkowitym zagojeniu się szwów pacjenci mogą rozpocząć lekkie ćwiczenia. Przez pierwszy tydzień po zabiegu liftingu nićmi pacjenci nie mogą podnosić ciężkich przedmiotów. Pacjenci, u których wykonano lifting pośladków nićmi, powinni unikać energicznych ćwiczeń, dopóki chirurg nie da im pozwolenia. Dodatkowo przez siedem dni pacjenci powinni unikać energicznej aktywności fizycznej, takiej jak joga.
Ważne jest, aby przestrzegać wszystkich instrukcji pooperacyjnych przekazanych przez lekarza. W razie jakichkolwiek pytań można skonsultować się z lekarzem lub dostawcą liftingu. Niektórzy ludzie odczuwają mdłości po zabiegu liftingu nici. Ważne jest, aby pić dużo wody. Jeśli wystąpi lekkie zasinienie, należy przykładać lód w miejscu poddanym zabiegowi cztery do pięciu razy dziennie przez pierwszy tydzień. Ważne jest również, aby przez pierwsze dwa tygodnie spać na plecach.
Po zabiegu liftingu nićmi należy unikać gorących pryszniców, solarium i sauny przez co najmniej tydzień. Jest to spowodowane tym, że długotrwała ekspozycja na ciepło może spowodować wzrost ciśnienia krwi. Ponadto alkohol i palenie papierosów również zwężają naczynia krwionośne, co powoduje zmniejszenie przepływu krwi do skóry. To uniemożliwia skórze efektywne otrzymywanie składników odżywczych.
Unikanie alkoholu
Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać po wykonaniu nici liftingujących, jest unikanie alkoholu. Jest tak dlatego, że alkohol jest diuretykiem, co oznacza, że wypłukuje nadmiar wody, w tym niezbędne składniki odżywcze. Ponadto, podnosi ciśnienie krwi. Inne czynności, które podnoszą ciśnienie krwi to palenie papierosów, które powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Gdy tak się dzieje, składniki odżywcze nie mogą skutecznie przepływać przez krwiobieg do skóry.
Aby uniknąć tych zagrożeń, ważne jest, aby unikać alkoholu przez co najmniej 2 tygodnie po zabiegu podnoszenia nici. Pomoże to w procesie gojenia. Po zagojeniu się nici można wrócić do normalnej aktywności. Należy jednak unikać angażowania się w energiczną aktywność, taką jak bieganie lub skakanie. Może to nasilić obrzęk. Ponadto alkohol może spowodować niekontrolowane krwawienie.
Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji dotyczących opieki po zabiegu. Podnoszenie nici jest procedurą minimalnie inwazyjną, a czas rekonwalescencji wynosi zaledwie piętnaście do trzydziestu minut. Jednak okres rekonwalescencji jest ważny, ponieważ może mieć wpływ na wyniki zabiegu. Dlatego należy przestrzegać wytycznych pooperacyjnych ustanowionych przez organizację zajmującą się liftingiem nici PDO.
Kolejną ważną wskazówką jest unikanie spania na boku lub brzuchu przez co najmniej tydzień po zabiegu podnoszenia nici. Spanie na plecach, zamiast tego, zmniejszy obrzęk. Należy również unikać dotykania twarzy przez pierwsze 24 godziny.
Siniaki
Po zabiegu podnoszenia nici może wystąpić pewne zasinienie i opuchlizna po zabiegu. Jest to normalne i będzie trwało około tygodnia lub krócej. Przez dwa tygodnie najlepiej unikać intensywnych ćwiczeń, ponieważ może to przedłużyć proces gojenia. Po tym czasie można powrócić do normalnej aktywności.
Obrzęk jest częstym efektem ubocznym, jednak u większości pacjentów jest on minimalny. Podczas zabiegu chirurg wprowadza kaniulę tępą, a nie ostrą. W ten sposób uniknie zranienia dużych naczyń krwionośnych i skóry. Ważne jest również, aby nici zostały wprowadzone w odpowiednią warstwę skóry. Warstwa podskórna zawiera skąpe naczynia krwionośne, dlatego ważne jest, aby nici były umieszczone właśnie w tej warstwie. Nie należy jednak wprowadzać nici zbyt blisko warstwy SMAS, ponieważ mogłoby to spowodować uszkodzenie dużych naczyń krwionośnych.
Chociaż najczęstsze powikłania związane z zabiegami liftingu nićmi to nieregularność konturu, wysuwanie się nici i wgłębianie się skóry, u niektórych pacjentów po zabiegu występują zasinienia. Powikłania te mogą wynikać z braku doświadczenia w zakresie anatomii twarzy i techniki chirurgicznej. Pacjenci są zwykle obserwowani przez okres do 24 tygodni po zabiegu.
W okresie rekonwalescencji nici będą przykryte ubraniem ochronnym i mogą powodować niewielki dyskomfort. Pacjent powinien unikać leżenia na dotkniętym obszarze przez kilka dni. Poduszka w kształcie podkowy może pomóc zminimalizować ten dyskomfort. Jeśli to możliwe, pacjenci powinni trzymać głowę na plecach przez pięć dni po zabiegu. W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu, leczony obszar będzie się ściskał i puchł, a wokół nici będą się tworzyć małe zbiorowiska płynu. Jednak te niewielkie nagromadzenia znikną w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Pacjenci powinni również delikatnie myć ten obszar i unikać nadmiernego pocierania przez pięć dni.
Czas przestoju
W zależności od rozległości zabiegu, czas przestoju po podniesieniu nici może trwać od jednego dnia do trzech tygodni. W tym czasie pacjentom zaleca się ograniczenie ruchów twarzy i spożywanie pokarmów o miękkiej lub średniej konsystencji. Powinni również unikać forsownej aktywności przez co najmniej trzy tygodnie. Niektórzy pacjenci zgłaszają mdłości po zabiegu, ale powinny one ustąpić po kilku dniach. Ponadto, pacjentom zaleca się przykładanie lodu do leczonego obszaru, aby zmniejszyć obrzęk i zasinienie. W tym czasie pacjenci powinni ograniczyć ruchy twarzy i powstrzymać się od wytężonej aktywności.
W zależności od obszaru twarzy, siniaki, obrzęk i dyskomfort to główne zagrożenia związane z procedurą podnoszenia nici. Najczęściej występujące efekty uboczne są łagodne i ustępują samoistnie. Niemniej jednak, pacjenci powinni spodziewać się, że przez dwa tygodnie będą odczuwać pewne zasinienia i obrzęki. Pacjentom zaleca się unikanie opalania w solarium i gorących kąpieli, aż do upływu czasu przestoju. Dodatkowo, pacjentom zaleca się picie dużej ilości wody.
Czas rekonwalescencji w przypadku zabiegu podnoszenia nici PDO trwa około dwóch tygodni. Większość ograniczeń jest wdrażana w ciągu pierwszych 24 do 72 godzin. W pierwszym tygodniu należy spodziewać się również tymczasowej bolesności. Pacjenci powinni unikać schylania się i rozciągania mięśni przez pierwsze kilka tygodni.
Podobne tematy